Metallist katused ja fassaadid ekslusiivseks ökonoomsemalt!

Kuuldes sõna „plekk-katus“ tekib paljudel esmane emotsioon tsingitud sileplekist katusekattest. Tegelikult paigaldati Eestis juba aastal 1991 esimene värvkattega plekist katus, mis oli eelnevalt tööstuslikult värvitud plekist. See katus on siiani alles ja täidab oma otstarvet ning ei vaja mingit värvimist.  Sellest ajast alates on Eesti plekk-katuse tootjad pakkunud ligi 25 erinevat värvitooni katusekatteid erinevates profiilides, kuid värvivalik on jäänud samaks pikkadeks aastateks. Enim populaarsust on võitnud Eesti katuseostjate hulgas just tumedad toonid – esmalt tumepruun, aga väga levinud ka tumehallid ja tumerohelised toonid, ning klassikaline punane.  Kuigi plekk-katusetootjad pakuvad katusematerjalidest kõige laiemat värvigammat, tuleb siiski tõdeda, et värvivalik on jäänud kõik need aastad samaks ja valik ei ole palju laienenud. Küll on lisandunud võimalus kasutada mitmeid pulbervärvitud tooteid, kuid see muudab seina- või katusekatte hinna põhjendamatult kõrgeks. Lisaks on käesolevas artiklis kajastatavatele tsingitud ja kaetud terastoodetele võimalik kasutada mitmeid teisi metalle – vaske, titaantsinki, alumiiniumit või roostevabat terast, kuid nende kasutamine jääb siiski nišitootena ehtima väikesemahulisi fassaade ja katuseid. Näiteks Eesti tööstusmaastikku iseloomustab täna üsna igava sandwichpaneeli laialdane kasutamine, mis muudab meie tööstusliku arhitektuuri üksluiseks. Kuid see ei pea nii jääma. Eesti turule on tulnud ja tulemas veelgi tooteid, mis muudavad kaetud teraspleki senisest elavamaks. Kokkuvõtlikult võib sellised tooted liigitada trükitehnoloogia ja tavapärase pinnakattega katmise sümbioosiks ehk nüüdsest dikteerib metallist katuse- või seinakatte väljanägemist fantaasia. Need on Printech tehnoloogiaga kaetud metallist katusekatted.

Mis on Printech tehnoloogia?
Pinnakate kantakse tsingitud terasele offset-printimise meetodil, mis jääb omakorda tuntud pinnakatete alla (peamiselt kasutatakse polüester pinnakatet) ja annab toodetele ilmastikukindluse ja garantii. Printech tehnoloogia on kasutusel ka muudes valdkondades, kuid katusekatete jaoks kasutatava tehnoloogia on Eestisse (aga ka Baltikumi ja Skandinaaviasse) toonud ja toomas innovaatilised Lõuna-Korea ettevõtted. Katusekatteid Printech materjalidest profileerivad Eesti ettevõtted. Seega on Printech kattega võimalik tellida kõiki Eestis tuntud teraskatuste profiile nagu kiviprofiil ja erinevaid lainelisi ja trapetsprofiile, aga kasutada ka sileplekina või painutatud toodetena näiteks interjööris. Leedus on väga populaarne korstende katmine paekivimustriga plekiga. Eestis hinnatakse rohkem naturaalseid materjale ja seetõttu on „vooderplasti“ ajastu Eestis ajalugu ja Eesti tootjad keskendunud rohkem metalsete mustrite tutvustamisele.

Printech toodete valikuvõimalusi piirab vaid fantaasia
Järgnev lõik tutvustab Printech tootesarja võimalusi nii nagu tootjatehas neid oma valikus pakub. Kindlasti peab arvestama asjaoluga, et toodetel on mingid tarnekriteeriumid ja enne lõpliku otsustamist ühe või teise toote kasuks, soovitame konsulteerida Printech toodete pakkujaga Eestis.

Printech pinnatöötlus kujutab endast tavapäraste pinnakatete, on selleks siis soodsam polüesterkate või eriti ilmastikukindel ja pleekimiskindel PVDF või mõni kolmas, alla trükitud mustrit. Printech ei ole pealekleebitud ja otseses kokkupuutes väliskeskkonnaga olev kate. See asjaolu annab Printech toodetele pikaajalise kauni väljanägemise ja tagab üsna hooldusvaba pinna pikkadeks aastateks. Tooteid võib kasutada nii sise- kui välistingimustes, pinnakate omab toiduainetööstuses kasutamiseks sobivaid omadusi. Pinnakatte läikeomadusi on erinevaid, on matimatest katetest kuni päris läikivateni välja. Katet saab kasutada erinevate paksustega metallidel, kuid esmalt on Eesti turule plaanitud pakkuda õhemast metallist tooteid, mis leiavad tavapärasemat kasutust nii katustel kui fassaadidel.

Visuaalses plaanis võib Printech tootesarja liigitada nelja suuremasse rühma:
Wood ehk puitmustreid imiteerivad katted, Stone ehk erinevaid looduslikke ja tööstuslikke kivimustreid jäljendavad lahendused, Metal ehk mitmeid metalseid pindu meenutavad mustrid ja neljandal sarjal puudub kindel nimi, kui sisaldab see peamiselt mööblitööstusest tuttavaid mustreid. Igas rühmas on kümneid mustreid ja valikuvõimalusi. Sõltuvalt sihtturust on populaarsed erinevad rühmad – lõunapoolsed maad hindavad väga puidumustreid, kuna mets on neis maades haruldane, konservatiivsemates põhjamaades on hinnas metalsemad ja ühtlasemad katted. Meie  regioonis hinnatakse rohkem naturaalseid materjale, seega kasutatakse puitu ja kivi, vähem imitatsioone. Kuid metalsete katete korral on just näiteks Printech kattega Korten mustriga võimalik katta terve hoone soodsalt väärika vase karva metalliga terase hinnaga.

Ekslusiivne, kuid taskukohane. Kuidas see on võimalik?
Kui tavapäraselt ollakse selliste ekslusiivsete materjalide korral valmis kallimaks hinnatasemeks, siis ka siin on häid uudiseid – Printech tooted,mida täna Eestis pakutakse, jäävad enamlevinud polüester ja PUR pinnakatete hinnaklassi keskele, olles seega igati taskukohased. Arvestades, et profiilpleki enda hind on kogu katusevahetuse projektist vaid murdosa, ei muutu hind kindlasti määravaks.

Tehnilised andmed
Printech tooteid pakutakse hetkel Eestis 0,45mm..0,50mm paksuse plekina. Pinnakatte omadused on analoogsed Eestis suurimat turuosa omava polüester kattega. Pinnakatte garantii (NB! garantii ei ole eluiga) 10 aastat. Pinnakatte paksus plekil on 35 mm (tavapolüestril 25..27mm).

Näidisgalerii