Ketaslõikuriga pleki lõikamine

Korduma kippuvaks küsimuseks on saanud kõigi teraskatusetootjate juhendites esinev rasvases kirjas nõue mitte lõigata tooteid kuumust tekitavate abrasiivsete lõikevahenditega (ketaslõikur). Mis on selle nõude peamine põhjus? Miks mõnel juhul tekib roosteilminguid, teisel mitte?

 

Peamine kurjategija on kuumus. Lõikekoht muutub nii tuliseks, et kõrvetab õhukese metall-lehe servadelt maha korrosioonivastase tsingikihi. See küll taastub paari päeva jooksul ja mingit silmaga nähtavat terast (Fe) lõikekohal näha ei ole. Küll aga on sellega tekitatud pöördumatu protsess tsingikihi alla, kust ajapikku hakkab rooste välja tungima ja toodete lõikeservad muutuvad punakaspruuniks. Enamasti on sellised servad peidus erinevate katteplekkide all ja probleem ilmneb pikka aega peale katusetöid roostevete näol.

 

Samuti pöördutakse meie poole lööbesarnaste roostetäppidega, mis lokaalselt katavad värvipinda. Selle põhjustajaks on samuti ketaslõikurist tekkivate sädemete kuumus, mis tungib silmale nähtamatu punktina läbi värvkatte ja tsingikihi ja tekitab roostekolde. Protsessi arenedes pind suureneb ja pleki pinnale tekivad kümned ja kümned punased täpid. Selline katusekate kaotab oma elueast märkimisväärse osa.

Foto. Vähem kui 1 aasta tagasi paigaldatud ja ketaslõikuri sädemetest kahjustatud profiilpleki pind. Selle ala kõrval ja mujal katusel ei esinenud plekil mingeid kahjustusi.

Abrasiivsete lõikeketaste kasutamise korral kaotavad kehtivuse kõikvõimalikud garantiid.

 

Suuremalt vaatamiseks kliki fotol.