Soovitusi katuseakende teemadel

veluxkollaazKatuseaknaid on erinevatest materjalidest, rääkimata suurusest, otstarbest ja energiasäästlikkusest. Akende spetsialistid õpetavad, kuidas selles maailmas orienteeruda!

Katuseaken võib avaneda kaunile terrassile, avada elutoast panoraamvaate linnale, olla praktilise väärtusega avariiväljapääsuaken või pakkuda nii silmailu kui ka praktilist väärtust oma erilise disainiga.

Enne akende ostmist tuleb mõelda nende kasutusruumile, kas viimane vajab lisavalgust, milline on niiskustase ruumis, millisest materjalist aknaraamid peaksid olema, milline on katusekattematerjal ja katusekalle, kas aknad on käsitsi, elektriliselt või päikeseenergiaga juhitavad ning kuidas need avatavad peaksid olema.

Mis on soojusjuhtivusarv U?

Katuseakent valides tuleb tähelepanu pöörata selle soojusjuhtivusarvule U. Akende puhul kohtame aga tihti mitut tähistust: Uw-arv (w- i.k. „window” e aken) tähistab kogu akna soojajuhtivust. Ug-arvuga (g- i.k. sõnast „glass” e klaas) tähistatakse klaaspaketi soojajuhtivust. Tähelepanu soovitame pöörata vaid olulisemale soojusjuhtivusarvule akna juures, milleks on Uw-arv. Ainult see parameeter pakub esmast usaldusväärset teavet akna soojusjuhtivusest. U-arvu puhul kehtib põhimõte – mida väiksem, seda parem!

Katuseakende kõrval on aga äärmiselt oluline akna ja katuse vaheline ühendus; selle õhutihedus ja soojustus. Pika kogemusega katuseakna tootjad on hakanud varustama oma tooted: a) väga soojapidavate klaaspakettidega, b) vastupidavate tihenditega aknaraamil ja ka lengil, c) soojustusega aknalengil. Viimane on oluline detail, mis tõkestab külmasilla akna ja katuseühenduses, parandades kogu konstruktsiooni soojapidavust. See omakorda takistab  jää tekkimist akna ümbruses ja räästas. Kokkuvõttes on tulem alati parem, kui tootevalikul pidada esmalt silmas selle komplektsust ja omadusi, ning alles seejärel hinnata nende vastavust hinnaga.

Materjalist, värvist ja akna avamisest

Katusesse paigaldatud aknad on kõige parem viis katusekorrust valgustada. Need võivad anda kuni 1,8 korda rohkem valgust kui traditsioonilised püstseinas asuvad aknad. Katuseaknad annavad ruumide valgustuses suure valikuvabaduse: neid saab paigaldada erinevatesse kohtadesse ja erinevate kombinatsioonidena. Silmas peab pidama seda, et akna suurus vastaks toa suurusele – 1 m² klaasist piisab 8 – 12 m² valgustamiseks katusetoas. Võib mõelda ka nii, et ruumide korralikuks valgustamiseks peaks akna pind olema 10% või isegi rohkem põrandapinnast.

Katuseakna materjali valikul tuleb arvestada kohaga, mida kavatsetakse valgustada. Selleks võib olla elutuba või magamistuba, vannituba või köök. Kui ruumis on kõrge õhuniiskus, siis vajavad puidust aknad sagedasemat perioodilist tehnilist hooldust. Seetõttu võiks vannitoa, köögi ja pesuruumi jaoks kasutada plastikaknaid või polüuretaankihiga kaetud puidust aknaid. Polüuretaankihiga kaetud puitraamiga niiskuskindlaid katuseaknaid on kolmveerand sajandit kvaliteetsete akende tootmisele pühendunud VELUX tootnud juba üle 30 aasta. Kui puidust VELUX katuseakendele on garantii 10 aastat siis polüuretaankihiga raamile on garantii 15 aastat.

Tunduvalt madalama õhuniiskusega ruumidesse võib paigaldada puidust või ka valgest või lamineeritud PVC plastikust aknad, mis sobivad ideaalselt ruumi sisekujunduse elementidega, nagu näiteks tapeedi või parketiga. Kuni hiljutise ajani olidki aknad saadaval ainult valgete raamidega, mis aga ei sobi alati katusekorruse disainiga. Pika kogemusega katuseaknaid tootev Roto, mis lähtub energiasäästlikest lahendustest ja saksa kvaliteedist, tõi mõned aastad tagasi turule laminaatstruktuuriga PVC-katuseakna Roto Designo, mis on katuseakende uus põlvkond, mille puhul kasutatav laminaadi tehnoloogia võimaldab nüüd enamaid toone, nii et aknad sobituvad harmooniliselt igasuguse katusematerjali ja –tooni ning interjööriga. Värvivalikus on heleda männi, kuldse ja musta tamme, punase puu ja pähklipuu toonid.
rotorivis

Vastavalt toa disainile ja katuseakna asukohale tuleks valida viis, kuidas akent avada. VELUX soovitab pöördtelghingedega katuseakent, mis avaneb akna keskosast kohtadesse, kus näiteks akna alla on planeeritud mööbel. Ülahingedega aken avaneb ülahingedest ja võimaldab panoraamvaadet – aken avaneb pea kohale ning selle all on võimalik püsti seista. Ülahingedega katuseaknad on kahesüsteemsed kuna neil on olemas pöördtelghinged, mis võimaldavad neid mugavalt ka toast pesta.

Õige paigaldus ja hooldus tagavad garantii

Olenevalt tootjast ja akna tüübist on võimalik katuseaknaid paigaldada erineva kaldega katustele ning kõikidesse tuntud katusekonstruktsioonidesse ja –kattematerjalidesse.

Katuseaknaid on võimalik paigaldada olemasolevasse katusesse kui ka katusekonstruktsiooni ehituse käigus.

ROTO_Designo_R8_Mass-Renovierungsfenster_3Erinevalt riiklikest garantiidest on ettevõtte garantii tootja vabatahtlik kinnitus müüdava toote kvaliteedi kohta. Seetõttu võivad erinevate tootjate katusakendel erinevad garantiitingimused olla. Kõige sagedamini esinevad erinevused garantiipiirangutes. Garantii kehtetuks muutumine on kõige sagedamini seotud teguriga, millele tuleb juba ehitustööde käigus tähelepanu pöörata – see võib olla akna ebaõige, tootja juhistele vastukäiv paigaldamine, sealhulgas akna ja katuse ühendused ning aknaorva viimistlus ja isolatsioon. Ilmastikutingimused mõjuvad katuseakendele tugevamini kui fassaadiakendele, seetõttu võivad juba väikesed vead ja tootja juhistest kõrvalekaldumised akna toimimise rikkuda.

Teine oluline asi, mida tootja nõuab, on akna perioodiline hooldamine ja korrashoid. Kui viimastele pole tähelepanu pööratud, kui akent on remonditud ebaprofessionaalselt või selleks on kasutatud sobimatuid osi või valesid töövahendeid, siis kaotab garantii kehtivuse. Ent nagu öeldud, erinevad tootjad talitlevad isemoodi, seepärast on oluline enne paigaldamist tutvuda garantii tingimustega.

Loe lisaks:
Veluxi tooteinfo
Roto tooteinfo
Head aknapakkumised

Allikas: Bauhof Meistriklubi, Velux ja Roto