Euroopa suurimal katusemessil Dach&Holz 2020

28.-31.jaanuarini toimus Saksamaal Stuttgartis Euroopa suurim katusemess “Dach und Holz”. Meie kodusest Eesti Ehitab messist seitse korda suuremal alal toimuv sündmus võiks olla kohustuslik külastamine kõigile katuseehituse uudiste ja trendidega kursis olla soovijatele. Mess toimub aastast 1957 sagedusega kord kahe aasta jooksul. Enam kui nelisada aastat normide ja reeglitega reguleeritud katuseehitust lubab just saksakeelset regiooni pidada antud teemadel eeskõnelejaks kogu maailmas. Edasine ülevaade kajastab messil nähtut valdavalt läbi metallkatuste fookuse.

Metallist katusekatted ei ole vanas Euroopas niivõrd levinud, kui meie maailmajao ida- ja põhjaosas. Valdavalt kivikatuste ehitamise pikkade traditsioonidega harjunud katusemaastikul on siiski just metallist tooted läbimas kiiremat arengut. Olgu etteruttavalt mainitud, et meie regioonis harjumuspärast tsingitud terast mujal Euroopas katusekattena ülearu laialdaselt kasutuses ei ole. Metallkatuseid pakkuvate ettevõtete esindajatega messil vesteldes selgus, et laienenud on tööstus- ja põllumajandushoonete renoveerimised, kus iganenud eterniitkatused soodsama terase vastu vahetatakse. Tsingitud terasest lahendusi tutvustas Stuttgartis ka Rootsi tootja Swedish Steel AB (SSAB), kelle loodussõbralikumat tootmisprotsessi esindasid meiegi valikus olevad GreenCoat’i kaubamärki kandvad tooted. Mahukalt stendilt oli rõõm leida Balti Jaama turuhoone fotogalerii, millise katusetöödel just SSAB mati kattega kvaliteetset terast kasutati.

Mattide pinnakatetega tooted olid metallkatuste stendidel valdavad. Saame meiegi kinnitada, et Baltikumis ning Soomes on mati kattega katuseprofiilide populaarsus pöördumatul tõusuteel. Lisaks terasetootjatele olid ka teistest metallidest, näiteks alumiiniumist katusekatteid tootva Prefa enamik tootenäidiseid mati väljanägemisega. Eriti soliidselt mõjuvad sellisena vihmaveesüsteemid, milliseid oli messil näha mitmete tootjate stendidel. Eestis tänaseni tööstuslikult vihmaveesüsteeme mati kattega veel ei pakuta, kuid mõtteainet pakkus nähtu tulevikuks kindlasti. Sarnaselt AS Toode valikus olevale Printech tootesarjale võis kõikvõimalike pinnamustritega, kuid peamiselt seinakatteid näha enamike suurtootjate valikus. Looduslikud ja tööstuslikud mustrid katsid nii titaantsingist kui alumiiniumist seinakatteid. Valdavalt Saksamaa katusemeistritele suunatud üritusel domineerivad selgelt traditsioonilised katuseehituses kasutatavad metallid – vask, alumiinium, titaantsink ja roostevaba teras. Tutvustati tehnoloogiaid vase iseseisvaks patineerimiseks soovitud lõppviimistluse saavutamisel.

Kui kaks aastat tagasi Kölnis toimunud mess paistis silma erakordse panustamisega katuse turvatoodetesse, siis sel korral oli lumetõkete, käiguteede, redelite jms. tutvustajaid mõnevõrra vähem. Siiski olid mahukate väljapanekutega esindatud enamik valdkonna suunanäitajad. ABS lamekatustele mõeldud lahendustega ning Otto Lehmann GmbH ja Heuel kaldkatuse turvatoodetega, kui mainida vaid tuntumaid. Ohtralt võis kohata päikeseenergia kogumiseks kasutatavate paneelide kinnituslahendusi, kuid paneelitootjaid endid messil ei olnud. Kui dekaaditagused messid muutusid kohati üksluiseks just päikesepaneelide tootjate ja pakkujate ebaproportsionaalse hulga tõttu, siis kaasajal kummitab selles valdkonnas ka Saksamaad nn.hiina surve. Riikliku doteerimisprogrammi lõppemisel sulgesid mitmed Saksa tootjad lootusetu konkurentsi tõttu Hiinaga uksed ning eurooplaste võimaluseks selles vallas tundubki jääma kõikidele katusetüüpidele sobilike kinnituslahenduste tootmine. Kes on Eestis päikesepaneelide paigaldusega kokku puutunud teavad, milline peavalu on leida paneelide sertifitseeritud ja toimivaid kinnitussüsteeme meie turul levinud katusekatete tarbeks.

“Dach und Holz” on läbi aegade pannud rõhku katusemeistrite kutseoskuste süsteemi teadvustamisele ning tutvustamisele. Ka seekordsel messil olid suured alad plekksepaoskuste propageerimiseks, samuti tutvustati läbi reaalse tööprotsessi aluskatuste puitkonstruktsioonide korrektset ehitamist. Eraldi ala oli mõeldud kutseõppeasutustele. Messil on oluline osa seminariprogrammidel, erialakirjanduse ning standardite ja normide tutvustamisel. Seistes Saksa Katuseliidu kirjastuse pika riiuli ees poeb hinge mõningane masendus, kuid tuleb anda aru Saksamaa sadadesse aastatesse ulatuvast kogemusest katuseehituse reeglistiku loomisel.

Huvitav oli leida messilt mitme plekksepatöökoja väljapanekud. Enamasti on plekksepatöid pakkuvad ettevõtted mikrokaalu kuuluvad ühe- või kahemehefirmad, kuid johtuvalt Saksamaa turu suurusest võimaldab “Dach und Holz” otsida kontakte ka sel moel. Eestis plekksepatöökojad messidel ülearu sageli, kui üldse, ei osale. Messikataloog annab teada, et messikülastajatest kuni 97% on valdkonnaga tihedalt seotud, mis annab tunnistust erialamessi olulisusest katusemeistrite jaoks. Messil osales ligi 600 ettevõtet 30 riigist ning seda külastas 50000 inimest.

Vaata rohkem fotosid meie Facebooki seinalt


Loe lisaks:
Ülevaade messilt Dach und Holz 2018
Kvaliteetne ja nägus MattNova pinnakattega teraskatus
Katuse turvatarvikud võivad päästa elu