Titaantsingist katused

AEGUMATU TITAANTSINGIST KATUS

Titaantsink on maailmas enimkasutatud metallkate katustel ja fassaadidel,  millele esitatakse kõrgendatud arhitektuurseid nõudeid ja ootusi. Materjalil on suurepärane korrosioonikindlus. Olenevalt keskkonnast muutub titaantsingi välispind ajas vaid eksklusiivsemaks ja naturaalsemaks, lisades hoonele väärtust ja väärikust väga pikkadeks aastakümneteks. Titaantsink on monoliitne metallkate, mis tähendab erinevate kihtide puudumist materjali sisemuses ja erinevate materjalide erinev käitumine kasutusajal on välistatud. Tsink on välispiirete kattena kasutusel üle 300 aasta, jäädes alla vaid vase kasutusele. Tänu heale töödeldavusele võimaldab titaantsink luua arhitektuurseid vorme ja lahendusi, mida piirab vaid fantaasia.
Titaantsink ehk täistsink saadakse puhta tsingi, millele on lisatud vaske ja titaani, sulamina . Titaantsink analoogselt vasega  ei korrodeeru, selle omaduse tõttu kasutatakse teda pika kestvusega ning ühiskondlikult tähtsate objektide katuste ja fassaadise katmiseks. Toodetakse nii rullides kui lehtedena,samuti valmistatakse titaantsingist erineva kujuga katusesindleid, -paneele ja -profiile. Lisaks loomulikule tsingi toonile patineeritakse tööstuslikult  titaantsinki erinevates mattides toonides.

Titaantsingi koostis:
ZN –  99,8-99,9%
Ti –   0,07-0,10%
CU – 0,08-1,00%

Vase lisamise eesmärk on parandada painutamisomadusi ja pakkuda materjalile sinakas-halli värvipigmenti, titaan anna materjalile lisatugevust tõmbele ja vastupidavust kõrgetele temperatuuridele.

Titaantsink on nö. elav materjal, mille väljanägemine on ajas muutuv. Seega võib mõnevõrra ehmatav olla tema esialge väljanägemine ja ilme. Eriti märgatav on pinna toonierinevus olukorras, kus ühe hoone piires kasutatakse erineva oksüdeerumisastmega toorainet. See on siiski sõltuvalt õhusaastest muutuva iseloomuga ja tulemust tuleb hinnata mõne aasta pärast. Tooni erinevus ühtlustub ja kaob lõpuks täielikult, mingeid negatiivseid või toodete eluiga vähendavat iseloomu sellised muutused kaasa ei too. Pigem vastupidi, titaantsink muutub visuaalselt ajas vaid stiilsemaks ja ekslusiivsemaks. Titaantsingil ei esine roostetamist selle klassikalises mõttes. Käesolevas võtmes tuleb titaantsinki vaadelda sarnase käitumisega metalliga, vasega. Ka vase pind võib olla sõltuvalt tema oksüdeerimise astmest haljast ja pruunist kuni roheliseni. Ka see muutub ajas, kuid mingeid materjali kestvusomadusi see ei muuda.

p298747_488_336-1

 

.
TITAANTSINGIST KATUSEKATTED JA -LAHENDUSED


TOPELTVALTSIGA KATUSELAHENDUS (Double Standing Seam)

Täistsingist katuste juures kasutusel aastast 1899, kui leiti lahendus madalamatele kalletele kui 25° Tänapäevale toodetakse eelvaltsitud paanid tehases või objektil rahvusvaheliselt tunnustatud valtsi kõrgusega 25mm. Tänu materjali heale töödeldavusele võimaldab titaantsink vormida kõik katusel olevad sõlmlahendused ühendades klassikalise väljanägemise moodsate tehnoloogiate ja töövõtetega. Vt.suuremalt


ÜHEKORDSE VALTSIGA KATUSE- JA FASSAADILAHENDUS (Angeled Standing Seam)

Lahendus on tuntud üle 100 aasta ja kasutatav katustel kaldega üle 35° ja kindlasti vertikaalpindadel (fassaadidel). Lihtsustab paigaldusprotsessi, andes samas arhitektuurse lisaväärtuse, kuna sellise kallega pinnad on tavaliselt ka visuaalselt jälgitavad ja siinkohal on ühekordne valtsühendus väga nauditav lahendus. Vt.suuremalt

CLICK-STRIP SÜSTEEM (Clik Strip System)
Kesk- ja Lääne-Euroopas väga levinud liitesüsteem, kus paane omavahel ei valtsita, vaid liitekohad moodustatakse kas puitprussist või metallist karkassile, kasutades lõppviimistlusena katusekattega samast materjalist (antud juhul siis titaantsingist) karbikuga. Lahendus on arhitektuurselt efektne, lihtne paigaldada (paane omavahel ei valtsita) ja kompenseerib kõik soojuspaisumisega tekkivad mured. Lahendust võib kasutada katustel kaldega üle 25° ja fassaadidel.  Vt.suuremalt

Millist lahendust eelistada, sõltub tellija soovist, arhitekti nägemusest, materjali tehnilistest võimalustest ja ehitaja praktilisest kogemusest.

      rzink

 .

VIHMAVEESÜSTEEMID

Titaantsingist vihmaveesüsteem tagab ekslusiivse väljanägemisega toimiva lahenduse aastakümneteks. Tarvikute lai valik võimaldab lahendada ka keerukaima geomeetriaga katusel vihmavee juhtimise/pääsemise maapinnani

.

PAIGALDUS

Titaantsingist toodete paigaldus erineb märkimisväärselt  tsingitud terasest toodete paigaldusest. Peamised erisused on seotud materjali väiksema voolavuspiiriga ja tõmbetugevusega, mis omakorda võimaldab plekklehte töödelda kolmemõõtmeliselt. Erialaste oskusteta plekksepp jääb selle tööga siiski hätta, seetõttu soovitame eelistada tehases koolitusprogrammid läbinud paigaldajaid. Lisaks on titaantsingi soojuspaisumine ligi kaks korda suurem terasest, seda tuleb arvestada nii katusetöödel kui näiteks vihmaveesüsteemide paigaldusel.


Lisainfot: Erki Loigom
tel. 6599408
erki[at]toode.ee