Kommentaar PVC-katete koorumise kohta

Kommentaariks ajakirjanduses ilmunud loole "Majaomanik kurdab: isalt pojale kestma pidanud katus on juba 10 aastaga läbi" (Õhtuleht, 24.09.2012).

PVC-kattega teraskatuseid toodeti 90-ndatel aastatel Eestis sadu. Peamiselt Soome päritolu toorainest profileerisid või vahendasid katusetooteid pea kõik tol ajal tegutsenud teraskatuste tootjad. Siiski oli PVC-kattega katuste osakaal muude katete kõrval väike. Pinnakatetel PUR, polüester, mattpolüester, PVDF jt. koorumisi ei esine.

PVC-kate on osutunud ebasobivaks temperatuurist tekkiva mahukõikumise suhtes. Tsingitud teraspleki joonpaisumine 100 kraadise temperatuurimuutuse juures on 1,20mm/1000mm kohta. Temperatuurikõikumisi esineb katusel peaaegu igas ööpäevas. PVC-katte molekulid ei ole nii elastsed, et seda "mängimist" kaasa teha ja tulemuseks on ajapikku katte lahtikoorumine pleki pinnalt. Peamiselt esineb selline kahjustus tumedate toonidega katustel lõunapoolses küljes. Pinnakatte irdumisel kahaneb kindlasti pleki eluiga, kuid paanikaks siiski põhjust ei ole. Pinnakatte all olev tsingikiht tagab korrosioonikindluse aastakümneteks. Küll aga jääb visuaalne pool, millele lahendust hetkel ei ole. Katuse võib ulatuslikuma kahjustuse korral uuesti värvida.

2000.aastatel Eestis PVC-kattega katuseid turustatud märkimisväärsel hulgal ei ole. Tänapäevaste pinnakatete juures on UV-kiirgusest tingitud koorumise probleem lahendatud.
Korrektse ja nõuetekohase paigalduse korral on tänapäevane teraskatus lahendus pikkadeks aastakümneteks.

Lisalugemist pinnakatetest
Oluline tehniline info õige toote valimiseks

AS TOODE